Ekonomi

Fed tutanaklarında faiz farkı

Fed’in 2-3 Mayıs tarihlerinde yaptığı toplantının tutanakları yayınlandı.

Tutanaklara göre Fed yetkilileri, finansal ve ekonomik şokların yaşanmaması için borç tavanının yükseltilmesi gereğine ve bu artışın zamanında yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Fed tutanaklarında, yetkililerin faiz artırımına ilişkin görüş ayrılığı öne çıktı. Tutanaklarda, olası faiz artırımlarının boyutunun bilinmez hale geldiği belirtilirken, yetkililerin bu yıl için ölçülü sakinlik beklentisi devam ediyor.

Fed tutanakları, yetkililerin daha fazla faiz artırımının gerekçesi konusunda ikiye bölündüğünü ortaya koydu. Bazı katılımcılar, gelecekteki toplantılarda ek politika sıkılaştırmasının gerekli olacağı yorumunu yaptı.

Enflasyon vurgusu

Bazı katılımcılar, yapılacak açıklamanın bu yıl faiz indirimi ihtimaline işaret etmemesi veya ek artışları dışlamamasının siyaset açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Borç limitinin zamanında artırılması gerekli görülürken, yetkililerin tamamına yakını enflasyon görünümünde yukarı yönlü risklere işaret etti.

Bazı katılımcılar, federal borç limitinin zamanında artırılamayacağından ve bunun finansal sistemde önemli aksamalara ve finansal koşulların sıkılaşmasına yol açabileceğinden endişe ediyor.

Katılımcılar, enflasyonun kabul edilemeyecek kadar yüksek olduğu ve beklenenden daha yavaş düştüğü konusunda hemfikirdi.

Tutanaklarda 2023’te ‘ılımlı’ bir durgunluk varsayımı korunurken, katılımcılar bankacılık sektöründeki gerginliğin ekonomik faaliyetler üzerinde belirsiz bir baskı oluşturabileceğine değindi.

haber-sason.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu