Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yahudi yerleşimcilerin Filistinli sivillere yönelik saldırılarından endişeli

ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail-Filistin İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Miller, Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli sivillere yönelik saldırılarından endişe duyduklarını belirtti.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Miller, Ramallah ve El Bire Valisi Leyla Ganam eşliğinde Batı Şeria’nın Turmuş Aya ve Sincil ilçelerini ziyaret etti.

Miller, geçen Haziran ayında Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ve bölgedeki mülklerine yönelik saldırılarının sonuçlarını yerinde inceledi.

ABD’nin bölgedeki gerilimi azaltmak ve herkesin özgürlük, güven ve refah içinde yaşayabileceği bir ortam yaratmak için çalıştığını belirten Miller, ülkesinin Yahudi yerleşimcilerin Filistinli sivillere yönelik saldırılarından endişe duyduğunu ifade etti.

Miller, gerginliğin azaltılması ve şiddetin daha fazla önlenmesi amacıyla gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini vurguladı.

ABD’li yetkili, bu saldırıların sorumlularının hukuken yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Vali Ganam, ABD’li yetkilinin ziyaretinin Tipmiş Aya, Sincil ve çevre beldelerde Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik terör ve şiddeti durdurmak adına değerli olduğunu belirtti.

Geçen Haziran ayında işgal altındaki Batı Şeria’da yasadışı bir Yahudi yerleşimine Filistinlilerin düzenlediği silahlı saldırıda dört İsrailli yerleşimci hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından çeşitli beldelerde yüzlerce yerleşimci Turmuş Aya ve Filistinliye yönelik saldırılar düzenlenmiş, çok sayıda ev ve araç hasar görmüş, can kaybı ve yaralanmalar meydana gelmiştir.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasadışı Yahudi yerleşim yeri bulunuyor. Buralarda yaşayan 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinlilerin hayatını daha da zorlaştırıyor. Bölgedeki Filistinliler sık ​​sık fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından akına ve tacize maruz kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu