Teknoloji

Tesla Araç Sahipleri Şirkete Dava Açtı

Elektrikli otomobil segmentinin en değerli hissedarlarından Tesla, birbirinden değerli argümanların yer aldığı bir dava ile gündeme geldi. ABD’de bir Tesla kümesine sahip, Model S ve Model X araçlarotomatik olarak yüklenen yazılım güncellemelerinden sonra pil kapasitesinin düştüğünü öne sürdü.

Pil kapasitesinin azalmasıyla birlikte, menzilleri %20’ye kadar azaltılır aktarıldı. Öte yandan bazı kullanıcılar batarya konusunda arıza yaşadıklarını da bildirdi. Haklarını aramak isteyen araç sahipleri doğal olarak mahkeme yolunu tuttu.

Tesla’nın otomatik güncellemeleri ‘tüketici haklarını ihlal ediyor’

San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesinde açılan davada araç sahipleri, Tesla araçlarının ” korumalı bilgisayarlara “Var dedi. Dava, otomatik güncellemelerinin Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötü Amaçlı Kullanım Yasası kapsamındaki tüketici haklarını ihlal ettiğini iddia etti.

Söz konusu ihlale ilişkin rapor Tesla sahiplerini temsil eden Avukat Hagens Berman tarafından şu şekilde paylaşıldı:

“Tesla sahipleri ve kiracıları araba üreticilerinin insafına kalmış durumda ve Tesla, arabaları Wi-Fi’ye her bağlandığında yetkisiz yazılım güncellemeleri uyguluyor.”

Bazı Tesla sahipleri, güncellemeleri silmek için üçüncü taraflardan yardım aldı. 500-700 dolar bedel ödedi. açıkladı. Davacıların avukatları, Tesla’nın yazılım güncellemesinden sonra pil kapasitesinde azalma yaşayan Model S ve Model X sahiplerine ve kiracılara geri ödeme yapmayı reddettiğini paylaştı.

Yakın zamanda benzer şikayetler Tesla sahipleri lehine sonuçlandı:

Temmuz 2021’de Tesla, maksimum pil voltajını belirsiz bir süre için düşüren yazılım güncellemeleriyle ilgili bir sorun yaşadı. 1.743 Tesla Model S’i etkileyen sorunun ardından şirket, Her Tesla sahibine 625 $ ücretparalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu