Haber

Savcılık: ‘Devlet nerede’ demek suç değil eleştiridir

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık depremlerde en çok can kaybının yaşandığı il olan Hatay’da çöken Rönesans Konutu’nda ailesini kaybeden Avukat Erol Taşlak’a teşekkürler. 11 ilde yıkıma neden oldu. Medya paylaşımı nedeniyle açılan soruşturmada karar Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verildi.

“Şu anda herkesin sorduğu tek bir soru var: Devlet nerede?” 6 Şubat 2023’te taslağı yapıldı. Paylaşıma ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü kurumsal e-posta hesabına tebligat yapıldı. İhbar üzerine Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı, Avukatlık Taslağı hakkında soruşturma açtı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre, Isparta savcılığı, “Devlet nerede” diye sorulduğunda “Aşağılama yok, eleştiri var” diyerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kararda, “Şüphelinin paylaşımında yer alan ‘Şu anda herkes tek bir soru soruyor: Devlet nerede’ şeklindeki sözler Türk milletinin manevi şahsiyetine, Türkiye Cumhuriyeti devletine hakaret niteliğinde değildir. Türkiye, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve yargı organları tarafından eleştirilmekle birlikte eleştiri niteliğindedir. anılan sözlerin 5237 sayılı TCK’nın 301. maddesinde belirtilen suçu teşkil etmeyeceği anlaşılmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

gemerekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu