Teknoloji

Saatler kaldı… İlk Türk astronot konuştu: Eğitim sürecinde zorlanmadım

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna başlamasına sayılı saatler kaldı. Bu akşam saat 01.11’de gerçekleşecek lansman, İstanbul ve Ankara’daki meydanlardan ve bilim merkezlerinden takip edilebilecek.

Lansman töreni bugün saat 23.00’ten itibaren Kızılay’dan ve Taksim’deki planetaryumlardan takip edilebilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İstanbul ve Ankara’daki meydanlar, ‘kubbe çadırı’Planetaryumlar adı verilen dev kubbeli alanlardan oluşturuldu.

Alanın çevresine Alper Gezeravcı’nın fotoğrafları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı, Milli Teknoloji Girişimi ve Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun logoları yerleştirildi.

“BOŞAYACAK VAKİTİMİZ YOK”

Gezeravcı, CNN Türk’te Hasret Kaya’nın sorularını yanıtladı “UUİ’de 14 gün kalacağız, her dakikamız çok değerli, kaybedecek vaktimiz yok. Toplamda 13 deney yapılması planlanıyor. TÜBİTAK bünyesinde hazırlanan deneyler var. Sahada deneylerimiz var. Anti-yerçekimi ortamının ISS üzerindeki etkilerini araştıracağız.”söz konusu.

“DENEYLER YAPILACAK”

Ege Üniversitesi’nden hocalarımızın ortaya koyduğu çalışma. Sadece Tuz Gölü’nde değil dünyanın her farklı coğrafyasında benzer bitkilerle yapılan çalışmalar mevcut. Bu alanda bu çalışmanın ana amacı olarak ülkemizde yetişen endemik bitkileri belirlemeyi ve moleküler cevaplarını karşılaştırmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Ay ve Mars ortamında kurulması planlanan yaşam döngülerine uyum sağlayabilecek güçlü bitkilerin araştırılmasına yönelik çok değerli bir bilimsel araştırma.

“EĞİTİM SÜRECİ ZOR OLMADI”

Zaman alan eğitim sürecini kısa sürede tamamlamayı başardık. Zaman kısıtlılığı açısından bir sorun olduğu söylenebilir. Bilimsel olarak zor bulduğum bir eğitim süreci olmadı. 4 kişilik bir gruptan oluşuyoruz. Görev komutanımız NASA bünyesinde 5 kez uzaya çıkmış deneyimli bir astronottur.

Ancak 100’üncü yılımıza denk gelen bir adımdı bu. Bir varış hikayesi değil, bir başlangıç ​​hikayesi olduğu için değerlidir.

KAYNAK: CNN

habertercan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu