Haber

Karaman’da Ekşikara Üzümü Hasadına Başlandı

Karaman’da coğrafi işaretli ve kara elmas olarak adlandırılan Ekşikara üzümünün hasadına başlandı.

Karaman’da Toros Dağları’nın eteklerindeki köylerde 40 bin dekar alanda yıllık 35 bin tona yakın yaş ve kuru üzüm üretimi yapılıyor ve Türkiye’nin çeşitli pazarlarında yüksek fiyatlarla satılıyor. Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, merkezin Bozkandak köyünde düzenlenen Ekşikara üzüm hasadına katıldı. Hasat, köy sakinlerinden Mehmet Ali Duran’ın söylediği türkülerle başladı ve Vali Sarıibrahim, eline aldığı makasla üzümleri hasat etti.

“Ekşikara üzümü Torosların güzelliğini gösterir”

Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim, Ekşikara üzümünün Toros Dağları’nın güzelliğini gösterdiğini belirterek, “Çok güzel bir hasat dönemi var. Yaklaşık 40 bin dekar alanda 35 bin ton üzüm rekoltemiz var. Gerçekten çok lezzetli bir üzüm. Karaman’da Ekşikara üzümünün üretiminin artmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” “Bunu takdir ediyorum. Toros Dağları’nın eteklerinde böylesine nadide ürünleri bulup karşılamak bizim için büyük bir mutluluk” dedi.

“Köylerimizde katma değer yaratan ciddi bir üzüm üretimi var.”

Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, “Kara elmas olarak bilinen Ekşikara üzümünün hasadı başladı. Karaman’da yaklaşık 35 köy yıllardır geçimini üzümden sağlıyor. Geçtiğimiz yıllarda üzüm üretimi de arttı. Burası Karaman’daki Monopol Suma Fabrikası’na satıldı. Fabrikanın kapatılmasının ardından bu köylerde üreticilerimiz arama başlattı. Biz de bu köylere Ekşikara üzümü dikimi konusunda çalışmalar yaptık. Çalışmalar kapsamında fidanları aracılığıyla dağıttık. Karaman Valiliğimiz. Şimdi dağıtılan bu fidanların üzümlerini topluyoruz. Şu anda bu köylerde katma değer üreten önemli bir üzüm üretimi var. Bu bölgede üretilen üzümler Türkiye’de “Türkiye’nin farklı pazarlarında yüksek fiyatlarla satılıyor” . Artık sofra yemeği dediğimizde ekşi siyah üzüm vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir. Bu köylerde üretim alanlarının genişlemesi bizi ve çiftçilerimizi mutlu ediyor” dedi.

Bayram ayrıca Ekşikara üzümü hakkında da detaylı çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “Yaptığımız analizlere göre bu üzümün kansızlık, şeker hastalığı, karaciğer ve solunum yetmezliği, soğuk algınlığı olan kişiler için yeterli olduğu bilgisini aldık.” – KARAMAN

geliboluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu