Ekonomi

Eski OpenSea yetkilisi dolandırıcılık ve kara para aklamaktan suçlu bulundu

Reuters’in haberine göre NFT platformu Opensea’nın eski çalışma lideri Nate ChastainÇarşamba günü federal mahkemede kara para aklama ve dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

Chastain, içeriden öğrendiği tezlerinin sosyal medyada yayılmasının ardından Eylül 2021’de istifa etmek zorunda kaldı. Daha sonra, OpenSea’nin ana sayfasında NFT’leri seçmek de dahil olmak üzere konumunu yasa dışı kazanç sağlamak için kötüye kullanmakla suçlandı.

İddialara göre Chastain, Haziran’dan Eylül 2021’e kadar şirketin web sitesinde ucuza satışa sunulacağını bildiği NFT’leri satın alarak ve fiyatların yükselmesine neden olduktan sonra bunları şişirilmiş fiyatlarla satarak 50.000 dolardan fazla para kazandı. Ayrıca satın alımlarını isimsiz cüzdanlar ve OpenSea hesapları kullanarak saklamaya çalıştı.

Avukat Damian Williams, Chastain için şu kelimeleri kullandı:

Haziran 2022’de ABD New York Güney Bölge Mahkemesindeki (SDNY) savcılar, Chastain’e karşı dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarında bulundu.

SDNY’ye göre bu dava, dijital varlıkları içeren ilk içeriden bilgi ticareti davasıydı.

Birkaç kez davayı düşürmeye çalışan ve başarısız olan Chastain, 24 Nisan’da yargılandı. Üç günlük davanın ardından heyet, Chastain’i her iki konuda da haksız buldu.

Chastain, 40 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu